Nie ignoruj “Małego TSUE”

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Dzięki „Małemu TSUE” konsument w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu uzyskał prawo do żądania obniżki całkowitego kosztu obsługi kredytu.

Jeżeli myślicie, że największą bolączką banków jest sławetny wyrok TSUE z dnia 3 października 2019 roku [C-260/18] dotyczący niedozwolonych klauzul umownych w kredytach frankowych (tzw. duże TSUE), to Was rozczaruję.

Wcale tak nie jest!!!

Prawnicy banków zacierają rączki na mnożące się procesy sądowe, których ostateczny rezultat – wbrew zapewnieniom niektórych „specjalistów” – nie jest oczywisty, a już na pewno nie jest krótkotrwały.

Obecnie większym problemem dla sektora bankowego jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 11 września 2019 roku w sprawie C-383/18 zwany również „Małym TSUE”. Trybunał wówczas orzekł, że klientowi spłacającemu przed czasem kredyt konsumencki przysługuje proporcjonalny zwrot kosztów początkowych na niego nałożonych, np. opłat administracyjnych, opłat ubezpieczeniowych czy prowizji.

Powołane stanowisko TSUE umocnił Nasz rodzimy Sąd Najwyższy, który w uchwale z dnia 12 grudnia 2019 roku stwierdził, że „uprawnienie konsumenta do obniżenia całkowitego kosztu kredytu w przypadku jego spłaty w całości przed terminem określonym w umowie obejmuje także prowizję za udzielenie kredytu” [III CZP 45/19].

  • Dotychczas banki oraz firmy pożyczkowe twardo stały na stanowisku, że klientom nie przysługuje zwrot jakiejkolwiek części jednorazowych prowizji początkowych.

Obecnie już nie mają podstaw do takich twierdzeń, a niektóre podmioty finansowe same zabezpieczają swoje rezerwy na zwrot prowizji kredytów/pożyczek już spłaconych oraz tych wciąż spłacanych.

  • Sprawa o zwrot części opłat początkowych wydaje się nie być skomplikowaną – w przeciwieństwie do tych dotyczących kredytów frankowych. Bank lub firma pożyczkowa ma bowiem obowiązek oddać klientowi koszty, które poniósł w związku np. z prowizjami, opłatami i ubezpieczeniami, proporcjonalnie do czasu o jaki został skrócony czas dysponowania środkami pieniężnymi banku/firmy.

Sposób ustalenia wysokości części opłat początkowych nie został wyjaśniony w Małym TSUE.

Aprobowaną przez Prezesa UOKiK oraz Rzecznika Finansowego formułą rozliczania się z kosztów kredytu/pożyczki jest tzw. formuła liniowa, która proporcjonalność odnosi do okresu pomiędzy rzeczywistą datą spłaty kredytu a datą spłaty określoną w umowie i nakazuje równy podział kosztu jednorazowego na poszczególne terminy płatności.

Sami musicie upomnieć się o swoje prawa, a czas płynie konsekwentnie i nieubłaganie.

  • Pamiętajmy o tym, że banki, a tym bardziej firmy pożyczkowe, nigdy nie przeprowadzą akcji informacyjnej o przysługujących Nam uprawnieniach. Więcej. W skrytości ducha liczą na to, że tylko nieznaczna część uprawnionych zgłosi się o zwrot opłat początkowych, co do pozostałych – roszczenia przedawnią się po upływie 6 lat (termin przedawnienia roszczeń konsumenta powstałych przed 9 lipca 2018 roku wynosi 10 lat).
  • Należy zacząć od złożenia pisma reklamacyjnego do banku/firmy pożyczkowej z żądaniem zwrotu części prowizji i opłat początkowych ubocznych wskazując wprost kwotę, której zwrotu żądamy.

Nie zrażajcie się, gdy otrzymacie negatywną odpowiedź. Banki/firmy pożyczkowe uwielbiają zasłaniać się stwierdzeniem, iż orzeczenia TSUE mają charakter incydentalny, a więc dotyczą konkretnej sprawy i nie mają zastosowania w sprawie danego kredytu/pożyczki.

  • Wówczas pozostaje jedyne rozwiązanie – należy pozwać bank/firmę pożyczkową i dochodzić swoich roszczeń przed sądem powszechnym.

Kiedy dojdziecie do tego etapu warto zasięgnąć wsparcia profesjonalisty.

Aha, na marginesie … Kancelaria JST niezmiennie przy ulicy Niemcewicza 26 lok 58 w Warszawie.

0 0 votes
Article Rating

Podobne artykuły

Nie ignoruj “Małego TSUE”

Dzięki „Małemu TSUE” konsument w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu uzyskał prawo do żądania obniżki całkowitego kosztu obsługi kredytu. Jeżeli myślicie, że największą bolączką banków jest

Więcej

TSUE rozDziubał problem kredytów frankowych

Sądy polskie już nie mogą w swoich orzeczeniach zamieniać niedozwolone klauzule indeksacyjne kredytów frankowych na przepisy ogólne kodeksu cywilnego. Według TSUE to konsument ma prawo

Więcej

Tak na wstępie

Witam Was bardzo serdecznie, długo się zastanawiałem, czy zdołam przykuć Waszą uwagę moimi spostrzeżeniami i pomysłami na rozwiązywanie problemów. Wszak prawniczych blogów jest „skolko ugodno”,

Więcej
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x